belektransfer.net
+90 506 508 33 66
ANASAYFA | RENT A CAR | OTELLER | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM |
Belek Resimleri

  Tisalya Muhaciri Köyü olarak bilinir. Tisalya muhacirlerin memleketteki köylerinin adı Başyiğittir. Tisalyada çoğalamadıkları bir bedduaya atfen köylüler bu ismi terk etmişler ve sakin oldukları kumluk sahanın eski ismi olan (Belek) köy adı olarak kalmıştır. Daha ileriki yıllarda bu köye Yörüklerde yerleşmiştir.
 
Köyün bulunduğu Acısu”nun denize yaklaştığı yer bir tarafı deniz bir tarafı Kadriye köyü olup tamamı ile kumluk ve ormanlıktır. Mükemmel bir manzarası vardır. Yazın bile kurumayan yerinden sızmış sular göçlükler gibidir. Çam ormanlarının ekserisi fıstık çamıdır. Fundalıklarla kaplıdır. Avcılığa müsaittir. Mücahirler burayı satın alarak iskan edinmiştir. Arazi ziraata elverişli olmadığından bitişik Eminceler köyünle ortaklık yaparlar ve tedricen o köyden arazi edinmektedir. Halkın geçimi çokça tütün sayesindedir. Ev haflıları gübre ile ıslah edilerek kokulu tütün yetiştirmeye muvaffak olmuşlardır. Sığırlarının orman içinde serbest ve diğer köylülerin hayvanları ile karışımından dolayı en iyi çift öküzü bu köyde yetişirdi. Sonradan eski şöhreti kalmamıştır. Acısu”un adeta bir dalyan vazifesi görecek kadar derin ve mahfus olmasından dolayı denizden çok nefis balıklar tutulmaktadır. Halk turizm gelişinceye kadar geçimi balıkçılık, pamuk ve kendi bahçelerinde yetiştirdikleri biber, tütünle sağladı. Bazı kesim ise hayvancılıkla sağladı.
 
Belek Akdeniz”in kıyısında kendine özgü ormanları ile oldukça farklı özelliğe sahip bir turizm cennetidir. Belek”in doğal güzelliği 1984”te keşfedilmiştir. Ve Belek Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.
 
Belek 1999 yılında köy statüsünden çıkıp Belde olmuştur. 2004 yılında da iki mahalleye ayrılmıştır. Çam ormanları ile dolu olan alana Çamlık Mahallesi, diğer mahalleye Akdeniz adı verilmiştir

<< Geri
 
  Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /storage/content/47/1006447/belektransfer.net/public_html/index.php on line 312 Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /storage/content/47/1006447/belektransfer.net/public_html/index.php on line 313
   
Belek Gezilecek Yerler RSS - Belek Gezilecek Yerler
Belek Transfer RSS - Belek Transfer
 
Işık Oto Tur. Film Inş. Tic. ve San. Ltd. - Somtur